piątek, 3 kwietnia 2015

Hanami - Tokio, Ushiku, Tsukuba

Wszędzie dookoła sakura jest w pełnym rozkwicie (mankai), jeszcze tylko północna część Japonii musi zaczekać na swoją kolej. Od dzisiaj jednak pogoda się pogarsza i wraz z silniejszym wiatrem czy deszczem różowobiałe płatki zaczną pewnie szybko opadać, dlatego zawczasu wybrałem się w kilka miejsc, gdzie nagromadzenie sakury prezentuje się wyjątkowo ładnie.

Podziwianie kwiatów wiśni – hanami – przybiera zazwyczaj formę wielogodzinnych pikników pod drzewami w parkach i jest po prostu okazją, żeby się dobrze bawić i wspólnie napić. Ja zorganizowałem sobie bardziej spacerowo-objazdowe hanami – przedwczoraj odwiedziłem Tokio, a wczoraj pobliskie miasto Ushiku, słynące z wysokiego na 120 m (!) posągu Buddy Amidy. Po drodze sfotografowałem z kolei trochę wiśni w Tsukubie. Oczywiście nie mogło w tym wszystkim zabraknąć małego herbacianego akcentu :)

Tokio, Yasukuni Jinja (1 kwietnia). Znany i kontrowersyjny chram, bo wśród czczonych tam duchów poległych żołnierzy znajdują się również zbrodniarze wojenni. Niezależnie od kontrowersji, zakwitnięcie sakury na terenie świątyni wyznacza początek sezonu w całym Tokio.
Chidorigafuchi i okolice, rzut beretem od Yasukuni. Teren wokół fosy po północno-zachodniej stronie Pałacu Cesarskiego.Park-ogród Shinjuku Gyoen, jeden z największych i najładniejszych w mieście.Park Ueno, chyba najbardziej oblegane miejsce w czasie hanami. Wieczorem widać już po niejednej osobie efekty wypitego alkoholu ;)


Ogród Rikugien. Po zmroku można podziwiać dwie wielkie, podświetlone shidare-zakura – "płaczące sakury" (przypominające płaczące wierzby), a oprócz tego odpocząć przy czarce matcha w pawilonie herbacianym i cieszyć oko widokiem jak poniżej.

Wielki Budda (Daibutsu) w Ushiku (2 kwietnia). Wpisany do Księgi rekordów Guinnessa, jako najwyższy na świecie posąg Buddy wykonany z brązu. Pod nim m.in. fioletoworóżowa shiba-zakura, czyli floks szydlasty, jak wyjaśnia Wikipedia.

Na koniec zdjęcia z mojego miasta, gdzie też jest co oglądać, tyko trzeba się ruszyć z pokoju ;)2 komentarze:

  1. Pieknie to wyglada:) Zwlaszcza, ze te odmiany drzewek sa bardzo ozdobne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na żywo prezentowało się to jeszcze lepiej niż na zdjęciach :) Mamy czego zazdrościć Japończykom.

      Usuń